Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku

Bezpieczeństwo dziecka jest bardzo ważne. Szczególnie w trakcie jazdy autem, w dalekich, wakacyjnych, podróżach. Dlatego stosuje się foteliki. Młodzi rodzice to wiedzą, ale zapewne zapytają jeszcze: do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Do jakiego wieku?

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Do kiedy dziecko musi jeździć w fotelikuZgodnie z tym, co mówią najnowsze przepisy, ważniejsze jest jednak coś inne niż wiek. Mianowicie pod uwagę brany jest przede wszystkim wzrost. Maluchy muszą korzystać z fotelików dopóki nie osiągną 150 cm wzrostu, więc lepiej przygotujmy się na to, że zakupu fotelika będziemy musieli dokonać przynajmniej kilka razy. Takie dzieci mogą podróżować na przednim siedzeniu także w innym urządzeniu podtrzymującym. Natomiast nasze pociechy od 135 cm wzrostu mogą podróżować na tylnym siedzeniu w pasach bezpieczeństwa bez fotelika, jeśli, uwaga!, ważą więcej niż 36 kg.

Najnowsze przepisy

Obecne przepisy dotyczące przewożenia dzieci w foteliku obowiązują od 2017 roku. Dostosowały one polskie prawo do rozporządzeń Unii Europejskiej dotyczących stosowania fotelików dla dzieci oraz pasów bezpieczeństwa. Rozdz. 5, art. 39 Ustawy Prawo o ruchu drogowym określa, że zniesiono granicę wieku, a wprowadzono granicę wzrostu dziecka. Zgodnie z tymi przepisami w foteliku powinno być przewożone dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu.

Jeżeli dziecko, które jako pasażer znajduje się siedzeniu, ma mniej niż 150 cm wzrostu i nie znajduje się w foteliku, to grozi za to mandat i punkty karne. Dlatego pamiętajmy o zakupie fotelika! Najlepiej jak będzie to produkt atestowany, oznaczony literą E oraz znakiem R129. Każdy musi mieć odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa, a samo dopuszczenie do sprzedaży nie oznacza, że jest dobry. Warto więc sprawdzić, jakie oceny otrzymał podczas testów zderzeniowych. Fotelik może być mocowany przodem lub, w ściśle określonych przypadkach, tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym więc pytaniem powinno być nie do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, a do jakiego wzrostu i wagi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here