Dziecko alkoholika

Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa mają olbrzymi wpływ na przyszłość młodego człowieka. Takie wydarzenie jak rozwód rodziców odciskają niezmywalne piętno na ludzkiej psychice. Niedojrzały umysł jest bardzo podatny na negatywne wpływy otoczenia zewnętrznego. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć niesprawiedliwości świata i nie powinno być we wczesnych latach życia tak boleśnie doświadczane. Dorastanie w „normalnej” rodzinie jest podstawą dla przyszłego funkcjonowania w społeczeństwie.

Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie: Co właściwie oznacza zwrot „normalna rodzina”? Przez te pojęcie można rozumieć dom wolny od przemocy-zarówno fizycznej, jak i psychicznej, używek, obecność obydwojga rodziców uzupełniona miłością i silną więzią między krewnymi. Jest to definicja bardzo ogólna, lecz uwzględnia najważniejsze warunki oraz wartości.

Dziecko alkoholika przeżywa piekło we własnym domu

Dziecko alkoholika przeżywa piekło we własnym domuW domu, który powinien mu się kojarzyć z bezpieczeństwem i ciepłem rodzinnym. Ojciec lub matka nadużywający napojów wyskokowych nie potrafią okazywać prawdziwej, „czystej”, że się tak wyrażę, miłości. Przemoc bywa na porządku dziennym. Problem ze stabilizacją psychiczną u dzieci alkoholików są nad wyraz często spotykane. Sytuacja panująca w domu prowadzi do strachu i zamknięcia się w sobie młodego człowieka. Zazwyczaj alkoholizm rodziców wiąże się z ich problemami, które starają się utopić w kieliszku wódki. To nie rozwiązuje jednak tych przeszkód życiowych. Należy zrozumieć takich ludzi, ponieważ uzależnienie od alkoholu jest chorobą tak jak każda inna- ponadto, bardzo groźną chorobą wyniszczającą organizm do cna. Nie powinniśmy milczeć widząc, że w znanej nam rodzinie panuje sytuacja patologiczna. Trzeba takim ludziom pomóc, a nie udawać, że nie widzimy!

Ten irracjonalny strach przed uznaniem alkoholizmu znajomego oraz przemilczenie tematu jest najgorszym co możemy zrobić w takiej sytuacji. Miejmy na względzie dobro dzieci takich ludzi, ponieważ one także cierpią, mimo że są niewinne. Należy im pomóc.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here