Dziecko na rowerze

Jednym z najpopularniejszych komunijnych prezentów dla dziecka z pewnością jest rower. Nic dziwnego, posiadanie własnego roweru jest marzeniem każdego dziecka i ze zniecierpliwieniem czeka ono, aż dostanie swój pierwszy pojazd.

Dziecko na rowerze

Dziecko na rowerzeMusimy mieć jednak świadomość, że wręczeniu dziecku roweru jest również dużą odpowiedzialnością. Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią naukę, aby dziecko wiedziało, jak posługiwać się rowerem i jego osprzętem – przerzutkami i hamulcami. Dziecko na rowerze powinno być bezwzględnie wyposażone w kask. Naprawdę niewiele potrzeba, aby doszło do niefortunnego upadku, który może skończyć się tragicznie. Warto zapobiegać takim zdarzeniom, a kask jest w tym względzie nieoceniony i niezbędny. Nie tylko fizycznie chroni on głowę dziecka, ale też wpływa na psychikę dziecka, które czuje się bezpieczniej. Początkowo warto wybierać się z dzieckiem na przejażdżki po lasach i polnych drogach. Po miejscach, gdzie ruch samochodowy jest znikomy albo najlepiej nie ma go wcale.

Złym pomysłem jest jazda po mieście, po ulicach i chodnikach

Dziecko na rowerze może być wtedy zagrożeniem dla ruchu. Ważne jest, żeby przekazać dziecku najważniejsze informacje dotyczące ruchu drogowego. Wyjaśnić najważniejsze znaki oraz powiedzieć o zasadach rządzących ruchem i o tym, jak należy się na drodze zachować. Kiedy dziecko nie ma jeszcze doświadczenie w jeździe na rowerze, nie powinniśmy się zgadzać na to, szło one samo z kolegami pojeździć. Często dzieci na rowerze, które są bez opieki zaczynają się, jeden przed drugim, popisywać, a to nie prowadzi do niczego dobrego. Nie zważajmy na prośby i płacz dziecka i postawmy wyraźną granicę. Pierwsze jazdy, dopóki dziecko nie opanuje wystarczająco sztuki jazdy na rowerze, muszą odbywać się razem z nami albo pod naszym nadzorem. Ponadto warto zauważyć, że wspólne rodzinne przejażdżki są świetnym sposobem na polepszenie relacji między rodzicami a dzieckiem. Wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu, w okolicznościach przyrody, na pewno dostarczy wielu wrażeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here