Dziecko z aspergerem

Przypadłość tego zespołu po raz pierwszy opisał austriacki lekarz pediatra i psychiatra Hans Asperger. Zespół Aspergera jest najłagodniejszą formą autyzmu dziecięcego, zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego. W przeciwieństwie do autyzmu choroba ta nie powoduje zaburzeń w rozwoju umysłowym. Ich wspólnymi cechami są natomiast problemy społeczne oraz wycofanie. Z zespołem Aspergera wiąże się również tzw. zespół sawanta, który oznacza że poziom inteligencji chorego jest niski jednak jego zdolności mogą wskazywać na to, że jest geniuszem. Zespół ten najczęściej objawia się w takich dziedzinach jak: matematyka, muzyka oraz plastyka.

Przyczyny zespołu Aspergera

Przyczyny jego powstawania nie są do końca wyjaśnione. Istnieją jednak pewne podejrzenia, które mogą przyczyniać się do jego powstawania. Należy do nich: toksoplazmoza, uraz okołoporodowy, infekcja mózgu, uszkodzenie ośrodka nerwowego oraz wiek ojca (po 40 roku życia ryzyko zachorowania rośnie). Zaobserwowano również, że zespół Aspergera częściej występuje u dzieci, których rodzice wykazywali pewne symptomy tego zaburzenia. Nie ma jednak jednoznacznego potwierdzenia, że jest to choroba genetyczna.

Dziecko z aspergerem – Objawy

Dziecko z aspergeremChorobę diagnozuje się najczęściej pomiędzy 3 a 8 rokiem życia. Zespół Aspergera charakteryzuje się zaburzeniami w wielu aspektach. Częstym objawem jest stereotypowe zachowania gdzie czynności wielokrotnie powtarzane przez chorego dają mu poczucie bezpieczeństwa. Może to dotyczyć np, wracania zawsze tą samą drogą do domu. Dziecko z aspergerem ma trudności z komunikowaniem się i nie lubi nawiązywać kontaktu z rówieśnikami. Jest typem samotnika i jest nadmiernie nieśmiałe. W dorosłym życiu często nie ma poczucia humoru, a śmieszą go sytuacje niezrozumiałe dla innych. Dziecko jak i dorosły nie lubią kontaktów cielesnych takich jak np. przytulanie. Są również albo nadmiernie poważni albo bardzo dziecinni.W szkole chory często jest wybitnie zdolny z wybranych przedmiotów, natomiast z innych sobie kompletnie nie radzi. chorzy z zespołem Aspergera najchętniej stworzyli by własny, zamknięty świat, który rządził by się ich prawami i regułami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here