Jadłospis niemowlaka

Rodzice dokładają wszelkich starań, aby maleństwo było szczęśliwe i rozwijało się prawidłowo, dlatego ważne jest to co je.

Jadłospis niemowlaka

Jadłospis niemowlakaPrzede wszystkim najlepsze jest mleko mamy. Jednak są różne powody, przez które nie każda mama jest w stanie karmić dziecko własną piersią. W takim wypadku mamy na rynku dość szeroki wybór mlek modyfikowanych, które starają się w idealny sposób odzwierciedlić mleko mamy. No ale nie samym mlekiem dziecko żyje. Kiedy więc zacząć rozszerzać dziecku dietę? Według schematu żywieniowego dziecko karmione piersią powinno zacząć otrzymywać pierwsze posiłki w 6 miesiącu życia, natomiast karmione mlekiem modyfikowany już w 4 miesiącu życia. Od czego zaczynamy? Oczywiście tradycyjnie od marchewki i jabłka- najlepiej dokładnie w tej kolejności, gdyż dziecko szybko może zaakceptować słodki smak jabłka i trudniej mu będzie zaakceptować smak warzyw. W miarę upływających tygodni można dziecku dodawać kolejne warzywa do jadłospisu, bacznie obserwując jak reaguje na nie organizm. Również można wprowadzić dość szybko dobre jakościowo mięsa (drób, wołowina, jagnięcina, królik) i przynajmniej raz w tygodniu rybę (najlepiej łosoś, dorsz, śledź, szprot, halibut gdyż są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3). Nie zapomnijmy też o jajku- początkowo samo żółtko, później również białko.

Wprowadzanie alergenów

Zgodnie z najnowszymi badaniami nie zaleca się odkładanie zbytnio w czasie wprowadzania alergenów. Produkty mleczne, które są przeznaczone dla niemowląt (ważne, aby nie były słodzone) można już wprowadzić w 7 miesiącu życia. Pamiętać trzeba jednak, aby nie był to samodzielny posiłek tylko dodatek. Owoce potencjalnie alergizujące, np. cytrusy, truskawki również można wprowadzić dziecku jeszcze przed skończeniem 1 roku życia. Ważne jest po prostu aby obserwować czy nie występują objawy alergii. Nie zapomnijmy też o tym, że pomimo rozszerzania diety niemowlaka to mleko wciąż jest głównym posiłkiem dnia. Poza tym trzeba też pamiętać aby dziecko nawadniać i tu najlepiej sprawdza się woda. Przykładowy jadłospis niemowlaka (8 miesięcy):

  • Pierwszy posiłek- mleko
  • Drugi posiłek- kasza jaglana z owocami
  • Trzeci posiłek- mleko
  • Czwarty posiłek- zupa dyniowa z indykiem
  • Piąty posiłek- przecier owocowy
  • Szósty posiłek-mleko
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here