Jak poprawić pamięć przed egzaminem

Podczas przedłużającej się nauki do egzaminu lub pracy nad ważnym projektem czy prezentacją częstym objawem jest znużenie umysłu. Wykorzystując proste ćwiczenia, jedząc odpowiednio skomponowany posiłek lub efektywnie wykorzystując chwilę odpoczynku możesz szybko poprawić zdolność zapamiętywania. Sprawdź, jak to zrobić.

Przed egzaminami warto stosować dietę wspomagającą zdolności zapamiętywania i koncentracji, składającą się ze składników jak zioła i lekkostrawne dania bogate w węglowodany. Dobre efekty przyniesie także odpowiednia higiena snu oraz dbanie o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu.

Elektrolity uzupełniające – co pić przed egzaminem?

Elektrolity bez recepty, szklanka wody albo ziół, krótka chwila gimnastyki lub spacer na świeżym powietrzu – te wszystkie czynniki mogą pomóc organizmowi pokonać uczucie znużenia. Szczególnie dobre efekty w momencie, gdy chcesz wpłynąć na efektywność procesu przyswajania wiedzy, może dać prawidłowe nawodnienie organizmu. Nieodpowiednio nawodniony organizm charakteryzuje się nieprawidłową zawartością elektrolitów, a te z kolei wpływając na działanie układu nerwowego mają znaczny wpływ na procesy zapamiętywania. Właśnie dlatego niekiedy kolejna filiżanka kawy, która wypłukuje z organizmu niektóre elektrolity i minerały, może nie przynieść odpowiedniego efektu. Dobrze sprawdzi się za to  woda mineralna o wysokiej zawartości składników mineralnych, a także elektrolity bez recepty dostępne w formie napojów izotonicznych, tabletek musujących czy saszetek do rozpuszczania w wodzie.

Dieta na dobrą pamięć

Warto w okresie poprzedzającym egzaminy wzbogacić dietę o pokarmy i napoje zawierające elektrolity i minerały. Należą do nich między innymi banany, ziemniaki, kakao, kasze, gorzka czekolada, migdały, pestki i orzechy oraz suszone owoce takie, jak morele, figi i rodzynki. Pamiętaj też, aby wzbogacić swój jadłospis o wartościowe źródła węglowodanów złożonych, które będą stanowić znakomite paliwo dla mózgu. Przed samą nauką nie przejadaj się. Lepiej zjedz lekkostrawny posiłek, który możesz dodatkowo popić napojem zawierającym wartościowe składniki mineralne. Może być to woda mineralna albo elektrolity bez recepty.

Wysypiaj się i odpoczywaj

Zmęczony umysł z czasem traci zdolność koncentracji i zapamiętywania. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie nauki robić częste przerwy (kilka minut na każdą godzinę). Warto przerwę w nauce wykorzystać na aktywność, która pozwoli zresetować znużony umysł. Doskonale sprawdzi się krótki spacer, gimnastyka przy otwartym oknie (pozwoli ona dotlenić mózg) czy też zwyczajna chwilowa zmiana otoczenia. Umysł nie odpocznie, jeśli przerwę wykorzystasz na sprawdzanie wiadomości na smartfonie. Ważne jest także, aby w trakcie nauki i przed samym egzaminem dobrze się wysypiać. 7 godzin snu to minimum. Dzięki temu umysł będzie w stanie pracować na najwyższych obrotach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here