Kiedy dziecko mówi mama?

Narodziny dziecka zmieniają wiele w życiu rodziny. Wielu rodziców nie potrafi już doczekać się jak to będzie po urodzeniu dziecka. Wszystko się zmieni. Wszystko będzie inne. Dla wielu rodziców obserwowanie postępów dziecka we wszystkich dziedzinach jest niesamowitą atrakcją. Rodzice zniecierpliwieni czekają na pierwsze słowo i pierwszy krok. Czasami towarzyszy temu ogromna niecierpliwość, ponieważ inne dzieci w rodzinie albo inne dzieci znajomych w tym wieku już potrafiły zrobić taką rzecz, a nasze dziecko jeszcze tego nie potrafi – czasami nawet pojawia się z tego powodu frustracja i złość. Warto wiedzieć, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie ma jednej, jedynej prawidłowej odpowiedzi na pytanie: kiedy dziecko mówi mama.

Kiedy dziecko mówi mama?

Kiedy dziecko mówi mama?Czasami rodzice zastanawiają się jakie będzie pierwsze słowo wypowiedziane przez dziecko. Czy będzie to słowo mama czy też tata. A może będzie to słowo baba lub dada, jeżeli dziecko większość czasu spędza z babcią i dziadkiem. Każde dziecko rozwija się inaczej. W innym czasie może zacząć mówić i załatwiać swoje potrzeby fizyczne do nocniczka. Tego typu różnice nie powinny być dla rodziców źródłem frustracji. Należy spokojnie poczekać aż dziecko będzie gotowe. Ten moment prędzej czy później nadejdzie. Warto przeanalizować swoją postawę pod tym względem. Nie należy przy dziecku okazywać złości czy też żalu i popędzać dziecka. Trzeba wierzyć, że wszystko wydarzy się w swoim czasie.

Tak samo sytuacja wygląda jeżeli chodzi na przykład o odstawienie od piersi. Wiele dzieci chciałoby być karmione piersią jak najdłużej. Czasami mamie udaje się karmić nawet do trzeciego lub czwartego roku życia, a czasem już po kilku tygodniach trzeba się poddać. To wcale nie oznacza, że kobieta jest gorszą matką. Macierzyństwo przynosi wiele wyzwań i stawia wiele pytań, na które nie ma prostych odpowiedzi. Każde dziecko jest inne – wiedzą to doskonale również rodzice bliźniaków czy trojaczków. Również dzieci w rodzinach wielodzietnych mogą rozwijać się inaczej. Czasem dziecko decyduje się mówić szybciej, a czasami wypowiedzenie pierwszego słowa zajmuje wiele miesięcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here