niemowlę w samolocie

Niektórzy rodzice z przerażeniem myślą o locie samolotem, kiedy ich dziecko jest jeszcze małe. Obawiają się, że utrudni ono lot wszystkim pasażerom. To fakt, że dzieci potrafią być nieznośne i głośno domagać się zaspokojenia potrzeb, ale nie oznacza to, że trzeba rezygnować dla nich z tego, co jest dla nas ważne, tylko po to by mieć spokój. Warto uczyć ich już od maleńkości konsekwencji. Jeśli wiedzą, że złe zachowanie nie ma dobrych skutków, szybko zrozumieją, że roszczeniowa postawa nie wychodzi im na dobre. Niemowlę w samolocie – jak powinniśmy się przygotować jako rodzice?

Niemowlę w samolocie

niemowlę w samolocieLot samolotem jest stresującym wydarzeniem przede wszytkom dla dorosłych. Chyba najwięcej emocji wkładamy w pierwszy lot. Potem jest już znacznie łatwiej, kiedy rozumiemy co, kiedy i jak się odbywa. Procedury lotnicze są czasochłonne i dla dziecka niezrozumiałe, więc zaczyna się nudzić i buntować. A sam lot jest równie krępujący, ponieważ dziecko musi siedzieć spokojnie. Dobrze jest wcześniej zastanowić się jak przetrwać tą sytuację i jakie pomoce będą najlepsze. Rozwiązaniem dla większości jest danie dziecku tableta, jednak jeśli chodzi o niemowlaka takie rozwiązanie odpada. Zależy też dużo od tego ile czasu będzie trwał lot. Jeśli około dwóch godzin, jest nadzieja, że cały lot niemowlak prześpi, jeśli wcześniej będzie zmęczone.

Można wziąć dwie jego ulubione zabawki i dwie nowe, których jeszcze nie zna i będzie nimi mocno zainteresowany. Dzięki temu zabsorbuje się nimi i nie będzie przeszkadzało innym. W przypadku dłuższych lotów, spokojny lot z niemowlakiem możemy od razu wykluczyć i nie nastawiać się na to, że będzie grzeczne. Niemowlę w samolocie może być grzeczne, ale najlepiej nie latać z nim zbyt często i dbać o to, żeby przeloty były w miarę możliwości krótkie. Na wakacje warto się wybierać w miejsca, które są w miarę blisko, dzięki temu dzieci i my nie będziemy sfrustrowani podróżą. Latanie to najbezpieczniejszy środek transportu. Dla niektórych ludzi jednak stanowi powód do strachu. Może to wynikać z wielu czynników, a często jest nim brak możliwości sprawowania kontroli i wymuszone zaufanie dla innej osoby, którą w tym wypadku jest pilot.

Kiedy niemowlę jest gotowe na lot samolotem?

Teoretycznie nie ma jakichś limitów wiekowych dla dziecka przy korzystaniu z samolotu. Czy jednak jako rodzice powinniśmy zabierać na pokład samolotu niemowlę w każdym wieku? Nie ma na tak postawione pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Musimy jednak pamiętać, że dziecko na początku swojego życia ma jeszcze bardzo słabo wykształconą odporność. Czy wiec wówczas fundowanie mu podróży samolotem jest dobrym pomysłem? Wydaje się, że niekoniecznie. Na co narażone jest dziecko podczas podroży samolotem? Przede wszystkim niebezpieczne mogą być wahania temperatury, a także poziomu ciśnienia. Należy również zwrócić uwagę na środowisko w jakim znajdzie się nasze dziecko. Samolot stanowi zamkniętą przestrzeń, w której znajduje się spora grupa ludzi. O zarażenie zarazkami naprawdę nie jest w tym wypadku trudno. Dlatego część specjalistów radzi jednak odczekać jakiś czas, nim zdecydujemy się zabrać dziecko do samolotu. Niektórzy podkreślają granicę 3 miesięcy, jako odpowiedni dla dziecka wiek do podróży samolotem. Warto wiec raczej stosować się do takich zaleceń. Albowiem zdrowie dziecka powinno być dla nasz najważniejsze.

Co zabrać do samolotu?

niemowlę w samolocieJako rodzice powinniśmy zadbać, aby naszemu dziecko podczas podróży absolutnie niczego nie zabrakło. Jak temu sprostać? Przede wszystkim powinniśmy zabrać dokumenty naszego dziecka. Ich brak może zniweczyć całą naszą podróż. Pamiętajmy o jedzeniu dla naszej pociechy. Bez wątpienia będzie domagać się pokarmu jeszcze przed wylądowaniem. Musimy również zabrać ze sobą odpowiednie nosidełko, w którym umieścimy niemowlaka podczas opuszczania samolotu. Warto również zadbać o zabranie zabawek dla naszego dziecka. Z pewnością raczej całego lotu nie prześpi. A wówczas przecież będzie musiało się czymś zająć. Oczywiście pamiętajmy również o wszystkim lekach, które aktualnie przyjmuje nasze dziecko. Bardzo ważna jest również odpowiednia garderoba. Naturalnie powinniśmy się również przygotować na różnego rodzaju niezapowiedziane sytuacje. Jeśli podróżujemy z przesiadkami to musimy się liczyć z tym, że ewentualne opóźnienie lotu może spowodować, że później utkniemy na lotnisku na kilka godzin. A to niekoniecznie będzie odpowiednio dobra sytuacja dla naszego dziecka. Dlatego warto zawczasu przygotować się na takie ewentualności. Przy tym nie zapomnijmy również o sobie. Zabierzmy na pokład samolotu coś co umili nam lot. Może to być choćby dobra książka, czy też może zestaw gazet. Chyba, że całość podróży zajmie nam głęboki sen.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here