Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe przemieszczenie się narządów skrytych w jamie brzusznej poza jej anatomiczne ograniczenia przez nabyte lub naturalne otwory w powłokach. Jej objawem jest miękki guz, który pojawia się w miejscu powstania przepukliny. Jakie są przyczyny, rodzaje i jak powinna przebiegać diagnostyka przepukliny jamy brzusznej? Sprawdźmy!

Rodzaje przepuklin

Podstawowym rozróżnieniem przepuklin, jest ich podział wg. etiopatogenezy.

  • Wrodzone – do ich powstania dochodzi w trakcie rozwoju wewnątrzmacicznego, a ma to związek z nieprawidłowym rozwojem tkanek i ścian jam ciała ludzkiego. Tego typu przepukliny charakteryzują się występowaniem w miejscach, gdzie istnieją naturalne otwory w ścianie jamy brzusznej (np. przepuklina pępkowa, pachwinowa).
  • Nabyte – do ich tworzenia się dochodzi w trakcie rozwoju osobniczego. Często spowodowane jest to zwyżkami ciśnienia wewnątrzbrzusznego oraz czynnikami ryzyka (np. przepuklina brzuszna).
  • Pooperacyjne (inny rodzaj przepukliny nabytej) – powstają wskutek nieprawidłowej techniki operacyjnej, zakażenia w miejscu rany lub rodzaju cięcia.
  • Pourazowe – powstają w wyniku mechanicznego uszkodzenia ściany jamy brzusznej w wyniku urazu.

Wszystkie rodzaje przepukliny są spowodowane kombinacją nacisku oraz otwarcia lub osłabienia mięśnia lub powięzi. Czasami słabość mięśnia ma miejsce przy narodzinach, jednak w większości przypadków pojawia się później. Jak leczyć? Sprawdź na stronie: https://www.female.pl/artykul/18218-leczenie-przepukliny.

Przyczyny

Osłabienie ściany jamy brzusznej jest podstawowym czynnikiem prowadzącym do powstawania przepukliny. W niektórych obszarach ściana jamy brzusznej jest naturalnie słabsza (np. w pachwinach).  Kolejnym czynnikiem, mającym duży wpływ na powstawanie przepukliny jest zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej (np. przy otyłości, podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, częstych biegunkach lub zaparciach, a nawet kiedy doskwiera nam uporczywy kaszel lub kichanie). Do czynników ryzyka wystąpienia przepukliny zaliczamy również starszy wiek, palenie papierosów oraz przyjmowanie niektórych leków. Zdarza się, że przepukliny powstają w bliznach po wykonanych operacjach.

Więcej informacji na stronie: https://www.kliniki.pl/operacje-przepukliny-brzusznej/

Diagnostyka

Diagnostyka przepukliny brzusznej jest względnie prosta. Najczęściej pacjent zgłasza się do lekarza z powodu miękkiego guza w okolicy pępka, w pachwinie lub w mosznie. Jest on widoczny w czasie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (np. po kichnięciu, podczas parcia na stolec lub w czasie siedzenia), a później zanika po spadku ciśnienia. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz zleca badanie USG, w którym widać zawartość przepukliny. To jedno badanie wystarczy, aby potwierdzić przepuklinę zewnętrzną, czyli uwypuklającą się poza granice jamy brzusznej. Zdiagnozowanie przepukliny wewnętrznej, czyli kierującej się do innych jam ciała lub zachyłków, jest bardziej skomplikowane. Wymaga to przeprowadzenia dodatkowych czynności – zebranie szczegółowego wywiadu choroby, przeprowadzenie ręcznego badania, USG oraz niekiedy badań obrazowych, np. tomografii lub RTG z kontrastem.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here