Resuscytacja niemowlaka przebiega bardzo podobnie jak resuscytacja u osoby dorosłej, jednak występują pewne różnice. Stosunek poszczególnych uciśnięć klatki piersiowej do ratowniczych oddechów wynosi 30:2. Procedurę rozpoczyna się od pięciu oddechów ratowniczych.

Resuscytacja niemowlaka

resuscytacja niemowlakaOddechy ratownicze u niemowląt wykonuje się obejmując ustami nos i usta poszkodowanego dziecka (wentylacja usta – usta – nos). Objętość powietrza wtłaczanego do ust powinna spowodować uniesienie się klatki piersiowej jak przy normalnym oddechu. Uciśnięcia klatki piersiowej u niemowląt wykonuje się dwoma palcami jednej dłoni lub dwoma kciukami. Należy uciskać na co najmniej 1/3 głębokości klatki piersiowej (4 centymetry). Miejscem wykonywania uciśnięć jest środek mostka (między sutkami).

Resuscytacja u dzieci również ma taki sam schemat jak ta prowadzona u dorosłych, jednak występują pewne różnice. Stosunek uciśnięć klatki piersiowej do oddechów ratowniczych, jak już wcześniej wspomniano, wynosi 30:2. Podobnie jak u niemowlaka czynności ratownicze zaczynamy również od 5 oddechów ratowniczych, wykonywanych techniką usta – usta. Objętość powietrza wtłaczanego do płuc, podobnie jak u niemowlaków, powinna spowodować uniesienie się klatki piersiowej jak przy normalnym oddechu. Uciśnięcia klatki piersiowej wykonuje się jedną lub dwiema dłońmi. Należy uciskać na co najmniej 1/3 głębokości klatki piersiowej (5 centymetrów). Miejscem wykonywania uciśnięć jest środek mostka (między sutkami).

Warto udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy

Należy pamiętać, że przeprowadzając resuscytację niemowlaka czy też u dziecka powyżej jednego roku, zwiększamy ich szansę na przeżycie. Jeśli świadkowie wypadku czy też innego groźnego zdarzenia podejmą się wykonania podstawowych czynności resuscytacyjnych, zwiększają w ten sposób szansę na przeżycie osób poszkodowanych nawet trzykrotnie! Pamiętajmy, że warto udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, a jeśli z różnych przyczyn nie możemy lub nie chcemy tego zrobić, to należy pamiętać, aby zadzwonić na numer alarmowy 112 i powiadomić odpowiednie służby o wypadku. Pamiętajmy również, aby udzielić dyspozytorowi jak najwięcej informacji o miejscu zdarzenia i liczbie osób poszkodowanych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here