strony edukacyjne dla dzieci szkolnych

Strony edukacyjne dla dzieci szkolnych to propozycja, która z całą pewnością zainteresuje sporą grupę osób. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ dzieci w dużej mierze korzystają już z tego potężnego, ale i jednocześnie nader funkcjonalnego medium, jakim bezsprzecznie jest internet.

Możliwości jakie daje internet

strony edukacyjne dla dzieci szkolnychKiedy w latach 60. sieć funkcjonowała li tylko na użytek armii amerykańskiej, nikt chyba nie przypuszczał, że za jakiś czas to udogodnienie stanie się tak powszechne. No cóż, wartość każdego wynalazku sprawdza się dopiero właśnie w powszechnym zastosowaniu. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że do internetu częściowo przeniosło się nasze życie, bo tam pracujemy, uczymy się, robimy zakupy, płacimy rachunki oraz komunikujemy się z innymi. Internet to bezsprzecznie wynalazek wszech czasów i śmiało można go zestawić z takimi osiągnięciami ludzkości jak wynalazek druku czy teoria Kopernika. To ewidentnie jeden ze znaków czasów, w jakich przyszło nam żyć. I jak tutaj nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine’a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że jednym z najważniejszych czynników determinujących ludzkie życie jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka. Nasze czasy dowodzą tego jak żadne inne.

Jak dzieci korzystają z internetu?

Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum, a wszak mieliśmy omówić w nim strony edukacyjne dla dzieci szkolnych. Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy też nie bardzo to trzeba zaakceptować fakt, że dzieci powszechnie korzystają z internetu. Widać to zresztą naokoło. Dzieci i młodzież non stop mają nosy wlepione w komórki. Bez smartfonów praktycznie nie ruszają się ani na krok. No cóż, smartwica kwitnie i nic nie wskazuje na to, aby coś w tej materii się zmieniło. Dobrze by jednak było, gdyby nasze pociech w internecie odwiedzały też strony edukacyjne dla dzieci szkolnych. Skoro mamy już w zasadzie powszechny dostęp do sieci postarajmy się, aby to udogodnienie służyło również edukacji.

Strony edukacyjne dla dzieci szkolnych

Z jakich więc witryn internetowych powinni korzystać nasze dzieci, tak aby przyniosło im to najwięcej pożytku. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będą strony edukacyjne dla dzieci szkolnych. Warto zaproponować dziecku korzystanie ze stron, które oferują naukę poprzez zabawę. Albowiem taka forma nauki jest wśród dzieci nie tylko najbardziej lubiana, ale również dająca najlepsze efekty. Takich portali internetowych jest mnóstwo. Aby wybrać najlepszą stronę musisz raczej samodzielnie sprawdzić treści jakie oferuje. Warto również zapytać wychowawcy w szkole, jakie portale internetowe poleca dla dzieci. Warto w tym względzie zachować odpowiednią ostrożność. Strona taka musi bowiem przede wszystkim mieć walory edukacyjne. Musimy również odpowiednio pilnować nasze pociechy podczas korzystania z internetu. Jeśli wyczują, że specjalnie nie kontrolujemy tego co robią w sieci, szybko porzucą strony edukacyjne na rzecz wątpliwych rozrywek w sieci. A tu już może czyhać na nie zagrożenie innego kalibru.

W jaki sposób zachęcić dziecko do nauki?

strony edukacyjne dla dzieci szkolnychJednak nie tylko poprzez edukacyjne strony internetowe powinniśmy zachęcać dziecko do nauki. Oczywiście mają one swoje niezaprzeczalne walory, jednak treści w nich zawarte z pewnością nie są wystarczające do znacznego pogłębienie wiedzy. A do tego są potrzebne niezmienne od lat książki. Jak jednak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy za pomocą książek? Nie jest to sprawa prosta. Internet kusi, jest atrakcyjny i prosty w obsłudze. Książki przy nim są zdecydowanie mniej atrakcyjne. Po za tym czytanie książek wymaga znacznie więcej uwagi, dlatego jest dla dzieci często wręcz nużące. Dzieci rzadko z chęcią sięgają po książkę. Przymus również jednak nie wydaje się dobrym rozwiązanie.

Wydaje się, że warto rozbudzić ciekawość u dzieci. Kiedy nasze pociechy dojdą do wniosku, że odpowiedzi na nurtujące je pytania znajdą w książkach, to raczej chętnie się z nich zagłębią. Także w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować dziecko jakąś dziedziną wiedzy. I do tego internet znakomicie się nadaje. Następnie powinniśmy wskazać najbardziej odpowiednią literaturę do pogłębiania wiedzy na dany temat. Warto wytłumaczyć też dziecku, że internet i książki mogą się uzupełniać. Jedno bowiem nie wyklucza drugiego. I oczywiście do warto podkreślić, że zarówno w internecie, jak i w świcie książek powinniśmy być dla naszych dzieci przewodnikiem. Same niestety nie będą potrafiły znaleźć wartościowych stron edukacyjnych, a także nie będą wiedziały po jakie książki sięgnąć. Musimy im w tym pomóc. Sami wiec musimy w tym zakresie mieć odpowiednie rozeznanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here