Każdy z nas chce mieć piękny uśmiech. Silne i zdrowe zęby to marzenie wielu osób. Niestety regularne szczotkowanie i płukanie nie wystarczy, aby pozbyć się osadu i bakterii z płytki nazębnej. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest oczyszczanie zębów przynajmniej raz w roku w bardziej profesjonalny sposób, czyli piaskowanie zębów. Jak wygląda ten proces w praktyce?
Gromadzenie się płytki nazębnej
Płytka nazębna jest osadem, który powstaje z komórek błony śluzowej, resztek pokarmu, a także bakterii i drobnoustrojów. Gromadzą się one na powierzchni zębów, w szczelinach między zębami oraz wokół dziąseł. Wywołują one wiele chorób, między innymi, paradontozę i zapalenie dziąseł. Drobnoustroje wytwarzają także kwasy, które potrafią atakować szkliwo, a dodatkowo przyspieszają rozwój próchnicy. Za pomocą typowej szczoteczki do zębów nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich niebezpiecznych osadów, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Dlatego istnieje konieczność regularnego czyszczenia poprzez piaskowanie zębów.
Skuteczne usuwanie zanieczyszczeń
Piaskowanie zębów jest przeprowadzane za pomocą specjalnego narzędzia, jakim jest piaskarka do zębów. Dzięki niej możliwe jest usunięcie pod ciśnieniem osadu nazębnego i bakterii, a także przebarwień, które powstają na skutek palenia tytoniu lub codziennego picia kawy i herbaty. Piaskarki stomatologiczne (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/sprzet-stomatologiczny/piaskarki.html) wykorzystują specjalny piasek do piaskowania, który może mieć dla pacjenta słonawy smak. Dostępne są także odmiany cytrusowe lub miętowe, które powinny być używane w zależności od preferencji smakowych i wrażliwości pacjentów.
Pełne bezpieczeństwo pacjenta
Piaskowanie zębów trwa standardowo około 30 minut i jest zabiegiem bezbolesnym. W trakcie zabiegu pacjent powinien mieć założone okulary ochronne oraz śliniak dentystyczny. Dodatkowo osoba przeprowadzająca piaskowanie zębów zwykle używa ssaka, dzięki któremu resztki piasku mogą być skutecznie usuwane z jamy ustnej. Zapewnia to pełny komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Po oczyszczeniu zębów są one polerowane za pomocą specjalnej gumki lub szczotki, co pozwala uzyskać duży stopień gładkości. Ważnym etapem jest również aplikacja preparatu zawierającego fluor, który wzmacnia szkliwo i zapobiega nadwrażliwości zębów po zabiegu.
Zalecenia do przeprowadzenia zabiegu
Czyszczenie poprzez piaskowanie zębów jest zalecane osobom podatnym na przebarwienia, a także osobom noszącym aparaty ortodontyczne. Odkładanie się płytki nazębnej powoduje trudności w samodzielnym oczyszczaniu uzębienia. Piaskowanie to delikatny, naturalny i nieinwazyjny sposób na pozbycie się chorobotwórczych bakterii. Zabieg ten może być wykonywany profilaktycznie, co ogranicza ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Efekty piaskowania zwykle utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy, dlatego jego wykonywanie jest zalecane przynajmniej raz w roku.