Jak urządzić przytulny salon

Salon to wizytówka naszego domu, miejsce, gdzie spędzamy czas wolny i przyjmujemy gości. Aby stworzyć przytulny i ciepły klimat, warto zastanowić się nad kilkoma elementami wyposażenia i wykończenia salonu. Poniżej prezentujemy ich listę oraz podpowiadamy jakie rozwiązania warto wprowadzić, a z jakich zrezygnować w czasie urządzania przytulnego domowego ogniska.

Najważniejsze wyznaczniki przytulnego salonu

Stworzenie przytulnego miejsca warto rozpocząć od ustalenia jego kolorystyki. Barwy, którymi pokryjemy ściany i podłogi, a także wybór dodatków, takich jak zasłony czy poduszki, mają duży wpływ na atmosferę całego pomieszczenia. Najlepiej wybrać ciepłe i przyjazne dla oka kolory, takie jak beże, brązy lub odcienie jasnej zieleni.

Wykańczając ściany, warto pomyśleć nad zastosowaniem nie tylko farb, ale również tapet. Mogą być to tapety prezentujące delikatne, powtarzalne desenie abstrakcyjne lub kwiatowe. Tapety będą świetnie korespondować z różnego typu ozdobami wiszącymi na ścianach – takimi jak obrazy, zegary, plakaty.

Oświetlenie to istotny element wykończenia salonu. Światło jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa na nasze samopoczucie oraz pomaga stworzyć upragnioną atmosferę. W salonie warto zainstalować kilka źródeł światła, takich jak lampy stojące, kinkiety oraz oczywiście lampy sufitowe. Ważne, by rozpraszały światło dość dobrze, nie przekraczając przy tym granicy komfortu dla oczu. 

Odpowiednio dobrane meble to klucz do sukcesu w czasie urządzania przytulnego salonu. Warto zadbać o to, aby były wygodne, ale również ładnie wyglądały. Można wybrać stylowe kanapy, fotele, a także dodatkowe półki na książki i do ustawiania dekoracji. 

Ponadto w przytulnym salonie powinny pojawić się rośliny. Będą dodawać pomieszczeniu nieco życia oraz wprowadzać naturalny element do jego wystroju. Można wybrać zielone rośliny doniczkowe, kwitnące lub niekwitnące, które nie wymagają dużo uwagi i łatwo dostosowują się do każdych warunków. 

Podłoga w przytulnym salonie 

Wybór podłogi w salonie jest bardzo ważny. Ma ona bezpośredni wpływ na wystrój całego wnętrza. Wybierając konkretne rozwiązanie, warto kierować się własnymi preferencjami i potrzebami, a także uwzględnić propozycje przedstawione poniżej. 

Drewniana podłoga jest bardzo popularnym wyborem w przytulnych salonach, ponieważ dodaje ciepła i podkreśla typowo domowy charakter tego pomieszczenia. Można wybrać różne rodzaje drewna, takie jak dąb, jesion, sosna czy buk. Każde z nich będzie miało nieco inny odcień, a tym samym może wywołać nieco odmienny efekt aranżacyjny. Drewniana podłoga jest łatwa w utrzymaniu w czystości, a jej powierzchnia może być wielokrotnie odnowiona.

Alternatywą względem drewna są płytki podłogowe, które występują w olbrzymiej ilości wersji. Znajdziesz różne materiały oraz odcienie, które warto uwzględnić w swoich planach. Najchętniej wybierane są zestawy gresowe lub ceramiczne, w tym przede wszystkim płytki brązowe lub w odcieniach beżu bądź słomkowego. 

Nieodłącznym elementem wystroju podłogi jest dywan, który w salonie powinien być przestronny i gruby. Dzięki dywanowi możesz przemieszczać się na boso bez obaw o wyziębienie organizmu. Warto pomyśleć zwłaszcza nad grubymi dywanami z frędzlami, wyjątkowo przyjemnymi w czasie kontaktu ze skórą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here