oko

Jaskra jest choroba oczu, podstaw której leży postępujący zanik nerwu wzrokowego, a w konsekwencji całkowita utrata wzroku. Przyczyną takich niekorzystnych zmian w obrębie oka jest zaburzenie odpływu płynu wewnątrz naukowego, które generuje ucisk na nerwy. Przyczyny jaskry jest oczywiście więcej, a część przypadków posiada charakter wrodzony, wtedy jestem rozwija się już u niemowląt i małych dzieci. Czym dokładnie jest taki rodzaj choroby znak zapytania Jakie są jej przyczyny? Czy można wyleczyć jaskrę? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/jaskra-przyczyny-postacie-choroby-objawy-i-metody-leczenia/ 

Jaskra – czym jest? 

Jaskra jest bardzo groźną chorobą o znacznym zasięgu. Statystyki są nieubłagane. Na świecie ponad 7 milionów ludzi straciło wzroku wskutek Właśnie takiej choroby. Niestety, tylko to druga osoba chora na jaskrę jest świadoma tego faktu. Bezobjawowy przebieg tej choroby sprzyja bowiem jej wieloletniemu postępowaniu, prowadząc do nieodwracalnych zmian wzroku. 

Bez specyficznych objawów znacznie opóźnia się powstanie prawidłowej diagnozy. U podstaw jak ty leży wzrost ciśnienia wewnętrznego naukowego, który spowodowany jest dwoma różnymi mechanizmami: nadmierną syntezą płynu wśródtkankowego, a także utrudnionym jego odpływem. Ostateczny powikłaniem jest trwały zanik nerwu wzrokowego, który prowadzi do utraty wzroku. 

Jakie są przyczyny powstawania jaskry pierwotnej? 

Podstawowym podziałem jaskry jest ten obejmujący klasyfikacje na postać pierwotną i wtórną. Jaskra wrodzona, o podłożu genetycznym rozwija się już w życiu płodowym. Ujawnia się w pierwszych latach życia dziecka lub w wieku młodzieńczym. Najczęstszą postacią tej choroby w formie pierwotnej jest jaskra otwartego kąta przesączania najrzadziej spotykana jest pierwotna z zamkniętym kątem przesączania. Czynniki ryzyka jaskry pierwotnej to: 

  • wiek powyżej 40 roku życia
  • krótkowzroczność
  • niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze
  • cukrzyca
  • choroby siatkówki 
  • zaburzenia krążenia krwi 

Jaskra pierwotna zeszyty czy przypadków ograniczonych do wzrostu ciśnienia śródgałkowego, bez towarzyszących innych schorzeń oczu lub ogólnoustrojowych. Choroba ta przez bardzo długi czas przebiega bez żadnych objawów, a z czasem pojawiają się niespecyficzne objawy takie jak bóle głowy, okresowe zaburzenia widzenia, bóle oczu i ich okolic, kłucie i łzawienie oczu. 

Czy jaskra jest uleczalna? 

Leczenie jak przy najczęściej rozpoczyna się poprzez miejscową aplikację leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeżeli forma koterapia jest niewystarczająca, należy wykonać zabieg operacyjny z wykorzystaniem specjalnego lasera. Możliwe są również tradycyjne zabiegi chirurgiczne, jednak są one bardziej inwazyjne, ale znacznie skuteczniejsze. 

Zobacz też: http://golymin.pl/olejek-arganowy-co-zawiera-i-jak-dziala/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here