Leczenie marskości

Marskość wątroby charakteryzuje się zwłóknieniem i tworzeniem się guzków w wątrobie, które prowadzi do zmiany w obrębie całego narządu. Istnieją różnie przyczyny uszkodzeń wątroby, w tym infekcje wirusowe, toksyny, choroby dziedziczne lub procesy autoimmunologiczne. Przy każdym urazie wątroba tworzy tkankę bliznowatą (zwłóknienie), początkowo bez znaczącej utraty funkcji wątrobowych. Po długotrwałym urazie większość tkanki wątroby ulega włóknieniu, co prowadzi do utraty funkcji i rozwoju marskości wątroby.

Wszystko, co musisz wiedzieć o marskości wątroby

Przewlekłe choroby wątroby zwykle prowadzą do marskości. W krajach rozwiniętych najczęstszymi przyczynami marskości wątroby są wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), alkoholowa choroba wątroby i niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, podczas gdy wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) i HCV są najczęstszymi przyczynami w krajach rozwijających się. Inne przyczyny marskości obejmują autoimmunologiczne zapalenie wątroby, pierwotne zapalenie dróg żółciowych, pierwotne twardniejące zapalenie dróg żółciowych, hemochromatozę, chorobę Wilsona, niedobór alfa-1 antytrypsyny, zespół Budd-Chiari, polekową marskość wątroby i przewlekłą prawostronną niewydolność serca. Kryptogenną marskość wątroby definiuje się jako marskość wątroby o niejasnej etiologii.

Pacjenci z marskością wątroby mogą przebiegać bezobjawowo lub objawowo. W wyrównanej marskości wątroby pacjenci zwykle nie mają objawów, a ich choroba jest wykrywana przypadkowo w laboratoriach, badaniach fizykalnych lub obrazowaniu. Najczęstsze objawy marskości wątroby to łagodne lub umiarkowane zwiększenie aktywności aminotransferaz lub transpeptydazy gamma-glutamylowej z możliwym powiększeniem wątroby lub śledziony w badaniu. Z drugiej strony, u pacjentów z niewyrównaną marskością wątroby występuje zwykle szereg objawów podmiotowych i przedmiotowych wynikających z połączenia dysfunkcji wątroby i nadciśnienia wrotnego. Rozpoznanie wodobrzusza, żółtaczki, encefalopatii wątrobowej, krwawienia z żylaków lub raka wątrobowokomórkowego u pacjenta z marskością wątroby oznacza przejście z fazy wyrównanej do niewyrównanej marskości wątroby. Inne powikłania marskości wątroby obejmują spontaniczne bakteryjne zapalenie otrzewnej i zespół wątrobowo-nerkowy, które występują u pacjentów z wodobrzuszem.

Uszkodzenie wątroby jest trwałe. Niemniej jednak należy unikać dalszego uszkodzenia wątroby, aby zatrzymać postęp choroby. Ogólne postępowanie w celu zapobiegania przewlekłej chorobie wątroby obejmuje unikanie alkoholu, szczepienia przeciw HBV i HCV, dobre odżywianie i zbilansowaną dietę, zmniejszenie masy ciała i wczesne leczenie czynników wywołujących, takich jak odwodnienie, niedociśnienie i infekcje. Osiąga się to poprzez rutynowe monitorowanie stanu objętości, czynności nerek, rozwoju żylaków i progresji do HCC.

Leczenie marskości wątroby oraz specyficzna terapia jest zwykle ukierunkowana na etiologię, w tym leki przeciwwirusowe stosowane w wirusowym zapaleniu wątroby, steroidy i leki immunosupresyjne w autoimmunologicznym zapaleniu wątroby, kwas ursodeoksycholowy i kwas obetycholowy w pierwotnym żółciowym zapaleniu dróg żółciowych, chelatacja miedzi w chorobie Wilsona oraz chelatacja żelaza i flebotomia w hemochromatozie. Abstynencja alkoholowa ma kluczowe znaczenie w alkoholowej marskości wątroby.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/watroba-alkoholika-objawy-i-leczenie-marskosci

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here