Objawy biegunki

Biegunka to przypadłość, z którą każdy z nas miał lub będzie miał do czynienia. By skutecznie z nią walczyć, należy znać jej przyczyny, objawy i możliwości pomocy.

Biegunką nazywamy częstsze niż zwykle oddawanie stolca, który dodatkowo ma postać płynną lub półpłynną, luźniejszą niż zazwyczaj. Czasem towarzyszy temu specyficzny przykry zapach, bóle brzucha, obecność śluzu lub krwi. To objawy biegunki, a jakie mogą być jej przyczyny?

Objawy biegunki

Przyczyn może być wiele. Do najczęściej spotykanych zaliczymy oczywiście zakażenia bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Biegunka może być też jednak wynikiem szeregu różnych chorób, stresu, alergii lub przyjmowania antybiotyków. Należy dodać, że biegunka może być także wynikiem stosowania nieprawidłowej diety.

Jakie inne objawy biegunki mogą jej towarzyszyć?

Objawy biegunkiW sytuacji biegunek o podłożu infekcyjnym spotkać się możemy z podwyższoną temperaturą, a nawet gorączką, z wymiotami, ogólnym osłabieniem organizmu, poczuciem rozbicia, wzdęciami i bólami brzucha. Często towarzyszy jej odwodnienie organizmu, szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Objawy biegunki pojawiają się nagle, ale mogą utrzymywać długo. Gdy tak się dzieje, tzn. infekcja trwa dłużej niż kilka dni i jest dla nas szczególnie uciążliwa, warto skonsultować się z lekarzem. Istnieją skuteczne leki, które pomagają poradzić sobie z biegunką. Lekarz przeprowadzając wywiad ustali przyczynę biegunki i ustali odpowiednie do jej objawów leczenie. Najważniejszą sprawą jest tutaj jednak zapobieganie odwodnieniu. Warto w tym przypadku wspomóc się preparatami elektrolitowymi dostępnymi w aptece bez recepty. Roztwór nawadniający można też z powodzeniem przygotować samemu w domu. Warto też zwrócić uwagę na posiłki, które nie powinny dodatkowo obciążać żołądka. Muszą być lekkostrawne i działać wspomagająco na regenerację błony śluzowej żołądka. Dobrym pomysłem jest zakup probiotyków, które zabierają żywe bakterie pomagające odbudować się florze bakteryjnej. Ważny jest też czas i odpoczynek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here