Wpływ trybu życia na niepłodność

Niepłodność to problem o rozmaitym podłożu. Może wynikać z uwarunkowań genetycznych, chorób, wad wrodzonych, urazów, zaburzeń hormonalnych. Nie każdy ma jednak świadomość, że przyczyny niepłodności tkwić mogą także w stylu życia.

Niepłodność – częsty problem XXI w.

Niepłodność staje się coraz powszechniejszym problemem, który obecnie dotyczy aż 20% par. Polega on na nieskutecznych próbach starań o potomstwo, które trwają przynajmniej rok. Jeśli po około dwunastu miesiącach regularnego współżycia (bez stosowania jakiejkolwiek formy antykoncepcji) oczekiwana ciąża nie dojdzie do skutku, konieczna jest wizyta u lekarza. Warto w tym czasie jednocześnie obserwować własny organizm – być może da się zauważyć jakiejś objawy niepłodności (nieregularne cykle, zmiana kształtu narządów rozrodczych, bóle przy współżyciu). Problemy z zapłodnieniem i zajściem w ciążę nie oznaczają, że jest to już stan ostateczny. Pojawiające się objawy niepłodności w większości przypadków podlegają terapii, która często odnosi pozytywny skutek. Dzisiejsza medycyna daje w tym zakresie dość szerokie możliwości. Ważne jednak, by w porę zgłosić się do lekarza i prawidłowo zidentyfikować przyczyny niepłodności.

Wpływ stylu życia na niepłodność

Wśród przyczyn niepłodności wymienia się najczęściej choroby, nieprawidłowości systemu hormonalnego, otyłość, problemy z owulacją, zaburzenia erekcji, wady anatomiczne, anomalie o podłożu genetycznym, małą ilość plemników w spermie, urazy, zabiegi chirurgiczne, leczenie (m.in. chemioterapia, radioterapia). Nieco mniej mówi się jednak o tym, że powodem problemów z płodnością może być także tryb życia, na który każdy człowiek ma przecież wpływ. To, w jaki sposób funkcjonuje się na co dzień ma ogromne przełożenie na wiele aspektów, związanych m.in. właśnie ze zdrowiem. Jeśli chodzi o niepłodność trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę dwie rzeczy: aktywność fizyczną i sposób odżywiania się. Brak ruchu, a na dodatek kiepska dieta mogą szybko skutkować nadmiarem kilogramów. Złe nawyki żywieniowe to także niedostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, co również może wpłynąć na brak ciąży. Stresujący tryb życia i permanentne przemęczenie mogą wpłynąć na niepłodność od strony psychicznej. Bardzo niekorzystnie działa w tej kwestii także nadużywanie alkoholu, leków, tytoniu i narkotyków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here