Aminokwasy BCAA to inaczej aminokwasy rozgałęzione. Są one jednym z podstawowych suplementowanie w przez sportowców składników. Nie tylko zwiększają wydolność mięśniową, ale również hamują procesy kataboliczne i sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej. Ich suplementacja zalecana jest przede wszystkim osobą, które intensywnie uprawiają sport. Czym dokładnie są aminokwasy rozgałęzione? Na jakie aspekty aktywności oddziałują? Jakie suplementować? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/aminokwasy-bcaa-kiedy-warto-je-suplementowac/ 

Aminokwasy BCAA – czym są? 

Aminokwasy rozgałęzione BCAA jest to walina, leucyna i izoleucyna. Od innych aminokwasów wyróżniają się tym, że posiadają rozgałęzione obudowę. Wyróżnia je również fakt, że są one bezpośrednio wykorzystywane przez mięśnie, a nie metabolizowane w wątrobie. 

W związku z tym, że większość takich suplementów przyjmuje proporcje 2: 1: 1, osoby które uprawiają intensywnie sport powinny zadbać w szczególności o wyższe spożycie leucyny. Aminokwasy BCAA stanowią około 35% masy mięśniowej, a podczas wysiłku kiedy zmniejszane są zapasy glikogenu, są one bezpośrednim źródłem energii. 

Jak aminokwasy BCAA oddziałują na aspekty fizyczne? 

Głównie zwiększają one wydolność mięśni podczas wysiłku. Są to jedyne takie aminokwasy, które mogą być bezpośrednio przekształcane w mięśniach do glukozy. W przypadku braku suplementacji BCAA, następuje wyczerpanie mięśniowych depozytów takich aminokwasów. Nasila to niepożądaną degradacji białek mięśniowych, czyli procesów katabolicznych w których każda osoba, intensywnie uprawiających sport chciałaby za wszelką cenę uniknąć. 

W jaki sposób suplementować aminokwasy BCAA? 

Zalecana dawka aminokwasów BCAA uwarunkowana jest kilkoma czynnikami. Zależy przede wszystkim od rodzaju wysiłku fizycznego, wagi, a także intensywności wykonywanego treningu. Dawkowanie różni się nieco w dni treningowe oraz w czasie regeneracja mięśni. Dzień treningowy aminokwasy powinny być przystrojony w ilości 1–1,5 g/10 kg m/c. Taka ilość powinna zostać podzielona na dwie różne dawki. Pierwsza z nich powinna być dostarczona na 20 – 30 minut przed treningiem w celu zwiększenia wydolności wysiłkowej i dostarczenia większej ilości energii, a druga po treningu. 

Obecnie dostępnych jest wiele suplementów w formie proszku, kapsułek oraz tabletek. Różnią się one stopniem przyswajalności. W celu z intensyfikacji działań BCAA, warto jest sięgnąć po suplementy wzbogacone o glutaminę i taurynę. 

Zobacz też: http://golymin.pl/kreatyna-jaka-jest-jej-rola-w-organizmie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here