7 skutecznych metod walki z pryszczami

Pryszcze to przypadłość nie tylko nastolatków. Nawet po okresie dojrzewania mogą pojawiać się zaskórniki. Połowa dorosłych do 30 roku życia ma problem z trądzikiem. Występuje także u osób starszych, chociaż z wiekiem jest coraz mniej intensywny. Jak sobie z nim radzić?

  1. Unikanie czynników powodujących powstawanie pryszczy – problemy z trądzikiem dotyczą sporej części kobiet, aż do okresu menopauzy. Często pojawiają się u osób, które nie zmagały się z trądzikiem młodzieńczym. Przyczyn jego pojawienia się jest wiele. Zanieczyszczenie powietrza powoduje zatykanie się porów. Stres wpływa na zaburzenie pracy przysadki mózgowej, regulującej system hormonalny. Kolejną przyczyną pojawienia się pryszczy są używki. Papierosy, kawa i alkohol nie sprzyjają zdrowej cerze, gdyż nasilają zmiany zapalne. Leki, zwłaszcza hormonalne, zaburzają działanie organizmu. Długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oświetlanych światłem jarzeniowym wysusza skórę i pobudza pracę gruczołów łojowych.

  2. Właściwa pielęgnacja cery – nieprawidłowa pielęgnacja skóry, używanie chlorowanej wody do mycia oraz niedokładne zmywanie makijażu to czynniki sprzyjające rozwojowi pryszczy. Gdy pojawiają się pierwsze zaskórniki, cera wymaga specjalnego traktowania. Wieczorem dokładnie zmywamy makijaż mleczkiem usuwającym nadmiar łoju. Następnie przecieramy twarz tonikiem bezalkoholowym. Do mycia twarzy stosujemy wodę przegotowaną, termalną lub mineralną. Jeżeli używamy żeli do mycia, wybierajmy takie, które nie zawierają mydła i mają kwaśne pH. Skórę nawilżamy dwa razy dziennie kremem nawilżającym. Odstawiamy specyfiki z retinolem na zmarszczki oraz o tłustej konsystencji, ponieważ sprzyjają one rozwojowi zaskórników. Skórę oczyszczamy i nawilżamy rano oraz wieczorem. Przed wyjściem z domu nakładamy krem z wysokim filtrem UV, gdyż pod wpływem promieni słonecznych mogą pojawić się przebarwienia.

  3. Środki na pryszcze – oprócz właściwej pielęgnacji cery bardzo ważne jest działanie powstrzymujące rozwój stanu zapalnego. Krostki smarujemy żelem antybakteryjnym. Na pryszcze umiejscowione na plecach czy dekolcie doskonale działa kąpiel z dodatkiem soli z Morza Martwego. Należy je jednak przeprowadzać systematycznie.

  4. Peelingi – przy cerze tłustej możemy dwa razy w tygodniu wykonywać peeling. Jeżeli nasza cera jest sucha, stosujemy je raz w tygodniu. Może to być peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty.

  5. Leczenie dermatologiczne – nasilone stany zapalne wymagają leczenia dermatologicznego i przyjmowania antybiotyków lub innych leków. Konieczne może okazać się stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Lekarz przepisuje różnego rodzaju maści i preparaty do pielęgnacji cery.

  6. Zabiegi – w walce o zdrową cerę pomogą wizyty w salonie kosmetycznym. Możemy skorzystać z zabiegów złuszczających, peelingów chemicznych, kwasów, masek. W salonie Ce Ce: http://salon.cece.pl/ znajdziemy różnego rodzaju zabiegi pomagające w leczeniu trądziku. W zależności od stopnia jego nasilenia, zostanie wybrana odpowiednia metoda.

  7. Systematyczność i kompleksowość – bez względu na stopień zaawansowania trądziku, walka z nim wymaga systematyczności. Przypadłość ta nie zniknie natychmiastowo i ma tendencje do nawracania. Dlatego należy połączyć wszystkie sposoby leczenia pryszczy i konsekwentnie ich przestrzegać. Dzięki temu uda nam się opanować rozwój trądziku i zapobiegać pojawianiu się nowych zaskórników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here