Maluchy zarówno uczą się, jak i rozwijają przez ruch. Takie raczkujące maleństwo jest niesamowicie aktywne. Przemierza coraz to większe odległości, po to by odkrywać otaczający świat.
W momencie, gdy nasze dziecko uczy się chodzić, czasami trudno za nim nadążyć. Jest to niesamowite i każdy rodzic czuje dumę. Jednak należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dziecka. W każdym domu są miejsca, które są potencjalnym niebezpieczeństwem dla malucha. Takim miejsce są schody. Jak ochronić dziecko przed nimi?
Jaką bramkę ochronną wybrać dla dziecka?
Zanim dziecko perfekcyjnie opanuje samodzielne wchodzenie i schodzenie po stopniach, o jego bezpieczeństwo zadba specjalna bramka ochronna na schody. Bramka ochronna zazwyczaj jest montowana do ściany lub do balustrady. Najlepiej od razy zakupić dwie bramki, jedna będzie się znajdować u szczytu schodów, natomiast druga u dołu schodów.
Głównym zadaniem bramki ochronnej jest uniemożliwienie maluchowi samodzielnego zejścia po schodach. Dzięki niej dziecko nie zrobi sobie krzywdy.
Drugą, dodatkową funkcją bramki ochronnej jest możliwość oddzielenia od siebie dwóch różnych pomieszczeń.
Materiał, z którego wykonana została brama ochronna jest ważny. Wyróżniamy bramki ochronne wykonane z drewna, tworzywa sztucznego i metalu. Standardowa wysokość takiej bramki, wynosi od 70 do 100 cm. Ta właśnie wysokość jest dopasowana do wzrostu dziecka, które nie przekroczyło 3 lat.
Szerokość bramki ochronnej, zazwyczaj można regulować za pomocą elementów, które są w zestawie. Maksymalnie może wynieść 3m.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru bramki ochronnej? Bramka ochronna, aby była praktyczna, powinna mieć możliwość otwierania i zamykania jedną ręką. Jednak nie powinno to być tak proste, żeby dziecko samo sobie je otwierało.
Rodzaje montażu bramki ochronnej
Rodzaj montażu bramki ochronnej, zależy od konstrukcji bramki oraz od schodów. W zależności od tych elementów, wybieramy odpowiedni montaż dla siebie. Wyróżniamy:
- montaż ścienny, jest najbardziej czasochłonny, aby przymocować bramkę należy nawiercić otwory w ścianie.
- montaż do poręczy, najlepiej się sprawdzi, gdy elementy balustrady są odpowiednio płaskie.
- montaż rozporowy, jest najłatwiejszym montażem. Taka bramka ochronna nie wymaga wiercenia otworów i nie zostawia śladów po demontażu.
Przeczytaj też: http://golymin.pl/akcesoria-odblaskowe-dla-dzieci-jakie-wyrozniamy-rodzaje/