Doświadczenia chemiczne dla dzieci – co warto wiedzieć?

0
1072

Chemia to fascynująca dziedzina nauk, która potrafi zaskoczyć i wyjaśnić, w jaki sposób funkcjonuje nasz świat. Łączy ze sobą przeróżne obliczenia, wymaga wiedzy z zakresu matematyki i fizyki, ale też opiera się na zaskakujących doświadczeniach. Potrafią być one naprawę zjawiskowe i na swój sposób mogą oczarować nie tylko dzieci. Drobne wybuchy, opary, kolorowe roztwory czy wylewająca się z probówki piana wydają się niezłą atrakcją, którą warto zafundować naszemu dziecku. Niektóre z chemicznych doświadczeń opierają się na prostych zjawiskach, dlatego można je wykonać w domu i pozwolić, aby to nasze dziecko samo je przeprowadzało. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak zainteresować swoją pociechę nauką i jak pomóc jej w odkrywaniu nowych pasji. Chcesz stworzyć niewielkie, przydomowe laboratorium? No to zaczynamy!

Kilka pomysłów na domowe eksperymenty

Jeżeli szukasz naprawdę bezpiecznych i ciekawych pomysłów na doświadczenia chemiczne dla dzieci i pokazanie dziecku, jak wygląda świat, to zacznij od przedstawienia mu zjawiska dyfuzji i osmozy. Taki eksperyment jest zupełnie nieskomplikowany, ponieważ wystarczy, że kupisz białe kwiaty – na przykład margaretki i kolorowy atrament. Następnie przytnij pod kątem łodygi i razem z dzieckiem wlejcie do wazonu wodę razem z zakupionym tuszem. Teraz wystarczy tylko, że trochę poczekacie i za kilka chwil zobaczycie, jak ładnie przebarwią się płatki Waszych kwiatów.

Zostając w temacie atramentu, pomyśl o stworzeniu niewidzialnego tuszu. Jest to świetna zabawa, którą możesz wykorzystać, podsuwając pomysłu dziecku o wcieleniu się w rolę szpiega lub też przechowywania w tajemnicy sekretów. Do realizacji potrzebujecie wyłącznie cytryny, a dokładnie jej soku. Wyciśnijcie razem cytrynę do szklanki, a potem podaj dziecku wykałaczkę, którą będzie mógł w niej zamoczyć i napisać tajną wiadomość. Pozwólcie, aby na kartce nie było mokrych śladów, a następnie znajdź źródło ciepła (może to być suszarka, żarówka lub też ogień) i pokaż maluchowi, że jednak ukryte zdania można przeczytać.

Jeżeli szukasz czegoś bardziej efektywnego, to razem z dzieckiem stwórz balkonik, który sam będzie się nadmuchiwał. Do wykonania pomysłu będziecie potrzebować balonik, butelkę plastikową, sodę oczyszczoną i ocet spirytusowy. Przelejcie do butelki niewielką ilość octu, a do balonika wsypcie łyżkę sody oczyszczonej. Teraz ostrożnie nałóżcie balonik na butelkę – ważne w tej czynności jest to, aby balkonik w całości znalazł się na szyjce od butelki i aby w tym czasie nie wysypała się z niego soda. Kiedy balkonik będzie już dobrze założony, to soda przesypie się w dół, a Wy będziecie mieć okazję, aby podziwiać balonik, który się sam nadmuchał.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Szykując się do zabawy z dzieckiem, zadbaj o to, by było czysto i by nic złego się nie stało. Zwróć szczególną uwagę na nie i patrz, aby niczego w tym czasie nie wypiło oraz nie poparzyło się ogniem. Możesz również do zabawy przygotować fartuszek i ochronne rękawiczki. Po dobrym przygotowaniu możecie razem przystąpić do zabawy i zostać szalonymi naukowcami!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here