Kupka niemowlaka ze śluzem

Najczęściej wyznacznikiem tego czy maluszkowi nic nie dolega, jest wygląd jego… kupek. Wśród rodziców jest to zazwyczaj numer jeden jeżeli chodzi o tematy dotyczące małych dzieci. Wygląd kupki nie tylko pozwoli szybko ocenić stan zdrowia ale i daje wskazówki, jeżeli pojawi się coś niepokojącego.

Kupka niemowlaka ze śluzem

Kupka niemowlaka ze śluzemKupka niemowlaka ze śluzem bardzo często niepokoi młodych rodziców. Jest to zazwyczaj objaw niepożądany, jednak nie zawsze musi oznaczać coś złego. Jest to problem dość powszechny i rzadko się zdarza, by nie pojawił się chociaż parę razy u dziecka. Śluz jest stałym bywalcem w przewodzie pokarmowym i ciężko by było, aby nie pojawiał się w ogóle w stolcu. Jednakże jest on najczęściej niezauważalny, ponieważ występuje w niewielkiej, wręcz znikomej ilości. Problem pojawia się wtedy, gdy śluzu jest naprawdę dużo, a jego obecność nie jest jednorazowa. Obecność u lekarza jest konieczna gdy temu objawowi towarzyszą również gorączka, krew w kupie widoczna gołym okiem, bóle brzucha, niski przyrost wagi lub zupełny jej brak.

Dlaczego pojawia się śluz?

Najczęstszym powodem pojawienia się śluzu jest niestety zakażenie się przez maluszka rota-wirusem. Wówczas kupka bywa rzadsza, często zielonkawa o nieprzyjemnym, wręcz śmierdzącym zapachu. Choć rota-wirus nie jest leczony antybiotykowo, najczęściej konieczny jest pobyt w szpitalu, gdyż choroba może prowadzić nawet do odwodnienia.
Niekiedy pojawienie się śluzu jest ściśle związane z rozszerzaniem diety niemowlęcia, a dokładniej – z wystąpieniem alergii na dany produkt. W tym przypadku zalecane jest stosowanie diety eliminacyjnej, aby zlokalizować alergizujący produkt. Niemowlęta są najczęściej uczulone na laktozę, białko mleka krowiego, cytrusy, orzechy, białko jaja kurzego, grzyby oraz czekoladę.
Śluz może być również objawem jakiejś poważniejszej choroby. W tej sytuacji pojawia się też gorączka oraz ogólne osłabienie i złe samopoczucie dziecka.
Należy pamiętać, by każdą niepokojącą sytuację konsultować z lekarzem. Lekceważenie problemu może przynieść bowiem dużo poważniejsze konsekwencje i być znaczące dla zdrowia maluszka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here