Zespół Downa jest chorobą genetyczną, którą powoduje trisomia chromosomu 21. Poza charakterystycznymi cechami dymorficznymi cechują ją także różne wrodzone wady oraz upośledzenie umysłowe. Chorobę taką można zdiagnozować zaraz po narodzinach dziecka. Niemowlę z zespołem Downa różni się od zdrowego dziecka budową i wyglądem. Jakie cechy charakterystyczne mogą wskazywać na zespół Downa?

Niemowlę z zespołem downa

Niemowlę z zespołem downaPierwszą z objawów, które mogą świadczyć o chorobie niemowlęcia jest hipotonia. Jest to wiotkość mięśni a konkretniej słabe ich naprężenie. Hipotonia sprawia, że mięśnie ciała są słabe. Może to zaburzać rozwój ruchowy dziecka. W praktyce oznacza to, że niemowlak może mieć trudności z siadaniu, przewracaniu się, chodzeniu, czy utrzymaniu równowagi. Hipotonia jest chorobą, której skutków nie da się zniwelować całkowicie. Można natomiast osłabić jej skutki poprzez fizjoterapię.
Kolejną cechą niemowląt z zespołem Downa jest charakterystyczny kształt nosa. Jest on bardziej płaski i mniejszy, niż u zdrowych dzieci. Zazwyczaj również twarz jest szersza, niż u innych pociech.
Choroby możemy dopatrzyć się także biorąc pod obserwację oczy. Dzieci obciążone chorobą mają nieco bardziej skośne oczy, które nadają orientalny wygląd twarzy. Dodatkowo w wewnętrznych kącikach oczu mogą występować tak zwane fałdy powiekowe. Nierzadko na tęczówce oka mogą występować jasne plamki, czyli tak zwane plami Brushfielda. Plamki te nie wpływają na ostrość widzenia. Należy jednak pamiętać, że dzieci z zespołem Downa bardzo często mają problem ze wzrokiem.

Kolejne charakterystyczne cechy zespołu Downa u niemowląt

Kolejną charakterystyczną dla choroby cechą są uszy pociechy. Są one zwykle mniejsze i zawijają się na końcówkach. Usytuowane są niżej, niż ma to miejsce u zdrowych dzieci.
Jeżeli chodzi o zęby chorego niemowlęcia, to pojawiają się one później. Zdarza się, że dziecko ząbkuje w nietypowej kolejności. Ząbki często mają inny kształt. Lubią rosnąć nie na swoim miejscu.
Noworodki obciążone chorobą zazwyczaj rodzą się z przeciętną wagą i wzrostem, natomiast rozwijają się dużo wolniej, niż zdrowe dzieci. Apogeum wzrostu ciała osiągają w wielu około 15 roku życia. Dorośli z zespołem Downa zwykle są niżsi oraz mają tendencję do otyłości.
Nie wszystkie powyższe cechy występują u każdego dziecka chorego na zespół Downa. Najczęstsze cechy to hipotonia, skośne oczy i małe uszy. Pamiętajmy, że aby w stu procentach można było wykryć chorobę, należy przeprowadzić dodatkowo specjalistyczne badania chromosomalne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here