Szkoła rodzenia - kiedy

Ciąża to jednocześnie piękny czas oczekiwania na dziecko oraz intensywne przygotowania na jego przyjęcie na świat. Niewątpliwie każdy przyszły rodzic denerwuje się, jak przebiegnie poród. Warto więc dobrze przygotować się na tą chwilę, uczestnicząc w szkole rodzenia.

Szkoła rodzenia – kiedy?

Szkoła rodzenia - kiedyCo daje szkoła rodzenia? Uczęszczając na zajęcia zdobywamy praktyczną wiedzę nie tylko na temat porodu, ale także późniejszej opieki nad noworodkiem. Przygotowuje ona obojga rodziców do nowej roli, a także pomaga uporać się im z niepokojem związanym z tymi nowymi doświadczeniami w ich życiu.
Szkoła rodzenia – kiedy zacząć zajęcia? Naukę najlepiej rozpocząć w 25– 27 tygodniu ciąży. W tym czasie brzuch nie jest jeszcze bardzo duży, mama zmęczona, a czasu wystarczająco dużo, aby przygotować się fizycznie i psychicznie do porodu. Można więc swobodnie wykonywać ćwiczenia przygotowujące do tego wielkiego wydarzenia. Po 30 tygodniu ciąży może już być nieco późno, szczególnie, gdy dziecko postanowi przyjść na świat trochę wcześniej.
Czego nauczymy się na szkole rodzenia? Ćwiczenia fizyczne przygotują przyszłą mamę do porodu – na zajęciach nauczy się prawidłowo oddychać, aby poradzić sobie z bólem, relaksować się oraz uelastycznić mięśnie dna miednicy i ćwiczyć mięśnie Kegla. Przyszły tata, jeśli będzie obecny przy porodzie, nauczy się jak pomóc partnerce w tych trudnych chwilach.

Szkoła rodzenia nie skupia się jednak wyłącznie na samym porodzie

Przygotuje też rodziców do życia codziennego po wyjściu ze szpitala. Poza przygotowaniem psychologicznym powinna także nauczyć jak prawidłowo karmić piersią i pielęgnować noworodka. Szkoła powinna mieć też w programie zajęcia dotyczące przygotowania wyprawki oraz pokoju niemowlęcia, czy wyboru odpowiedniego wózka. Ponadto szkoła rodzenia powinna zaznajomić rodziców z procesami jakie zachodzą w trakcie rozwoju dziecka w czasie ciąży.
Warto zdecydować się na zajęcia w szpitalu, w którym odbędzie się poród. Przyszli rodzice poczują się pewniej, gdy lepiej poznają miejsce, w którym ich dziecko przyjdzie na świat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here