Bajki dla czterolatków

Jeżeli ktoś z dorosłych będąc dzieckiem nie doświadczył słuchania bajek, temu wiele przyjemności umknęło bezpowrotnie. Lecz na szczęście wielu dorosłych kiedyś z zapartym tchem i szeroko otwartymi ustami słuchała opowieści zwanych bajkami.

Bajki dla czterolatków

Bajki dla czterolatkówW tej kwestii nic się nie zmieniło. Dzisiaj dzieci również pragną słuchać bajek. Bajki dla czterolatków, jak i dla dzieci młodszych lub starszych można kupić na każdym kroku. Rynek obfituje w te krótkie utwory literackie, które zawsze zawierają morał i dobrze się kończą. W bajkach zawsze dobro zostaje nagrodzone, a zło ukarane. Bohaterami bajek nie muszą być koniecznie ludzie. Mogą nimi być zwierzęta, a nawet przedmioty. Jednak wszystkie one uosabiają typy ludzkie. Dziecko czteroletnie potrafi już słuchać czytanych lub opowiadanych bajek. Zaczyna ono angażować się emocjonalnie w to, co słyszy. W tym czasie u przedszkolaka następuje wzmożony rozwój mowy, budzi się ciekawość i zaczyna się era zadawania pytań. Dziecko czteroletnie zaczyna już wczuwać się w rolę i emocjonalnie reagować. I dlatego może się zdarzyć, że miesza rzeczywistość z bajkami lub marzeniami. I tu ważna rola rodziców, aby stali oni na straży i kontrolowali dziecka wyobrażenia.

Odpowiednie do wieku bajki

Tu pomocne mogą być odpowiednie do wieku bajki. Z podkreśleniem słowa „odpowiednie”. Wszystko po to, by nauczyć dziecko postrzegać świat takim, jakim on jest. Poza tym bajki nie powinny straszyć, gdyż dziecko czteroletnie jest w fazie rozwoju wyobraźni i uczuć. A więc zaczyna pojawiać się także lęk, gdy się czegoś boi, który jest potęgowany przez rodzącą się wyobraźnię. Dla przedszkolaka dobre są krótkie bajki, o spokojnej i łatwej do przyswojenia fabule. Po zakończonym czytaniu warto porozmawiać z dzieckiem na temat przeczytanej bajki. Posłuchać co ma ono do powiedzenia. I odpowiedzieć na wszystkie jego pytania. Bez okazywania zdziwienia, czy ośmieszania dziecka. Ponieważ dziecko w tym wieku staje się bardzo wrażliwe. Zresztą w każdym wieku nie należy zawstydzać, ośmieszać i drwić z dziecka. Bo to bardzo źle wpływa na jego psychikę i pozostawia niezatarty ślad.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here