archiwista

Z pewnością, jeżeli czytasz ten artykuł zastanawiałeś się w jaki sposób pracuje osoba na stanowisku archiwisty. Jest to bowiem praca bardzo potrzebna, a zawód wcale nie jest, aż tak bardzo wymagający. Jako ludzie lubimy posiadać pamiątki, a co dopiero przechowywać ważne dokumenty o wysokiej wartości historycznej, kulturalnej, a nawet naukowe. Czym zajmuje się osoba na stanowisku archiwista oraz jakie posiada obowiązki? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-archiwisty/

Czym zajmuje się archiwista?

Jest to osoba zajmująca się czynnościami zależnymi po części od miejsca, w którym jest zatrudniona. Do głównych zadań archiwisty będzie należało dbanie o prawidłowy obieg dokumentów oraz ich archiwizację. Na swojej głowie będziesz miał zbiory akt, dokumentację, zapiski oraz inne dobra kultury. Będzie zajmował się i gromadzeniem, opisem, kategoryzowanie oraz segregowania. To w jaki sposób będziesz postępował z konkretnymi dokumentami, będzie zależało od ich powagi oraz stanu fizycznego. Nie będą one starsze, tym bardziej wymagać będą specjalistycznego przechowywania.

Do innych zadań archiwisty będzie należało poukładanie zbiorów na wydzielonych półkach. Istotne jest to, aby nie czynić pomyłek oraz robić to naprawdę drobiazgowo. Należy pamiętać, że pamięć jest czasami zawodna i jeżeli dane akta będą leżeć w nieodpowiednim miejscu, bardzo trudno nie będzie później znaleźć po latach. Dzisiejszych czasach bardzo częstą praktyką jest archiwizacja cyfrowa. To bardzo istotne, w przypadku dokumentów, których stan nie pozwala na przetrzymywanie ich następnej dekady. Dlatego czekać cię będzie sporo skanowania oraz katalogowania archiwów w specjalnych systemach komputerowych.

Co należy do obowiązków archiwisty – pozostałe czynności

Oprócz wyżej wymienionych obowiązków do twoich zadań będą należały kontakt z klientem czy naukowcami. Prowadzić będzie w dokumentację dotyczącą obiegu archiwów wśród klientów. Na prośbę klientów możesz dokumenty odsłuchiwać i na ustalonych zasadach udostępniać. W niektórych przypadkach archiwiści zajmują się również analiza akt. Dzieje się tak na przykład w instytutach historycznych oraz kulturalnych.

Zobacz też: http://golymin.pl/archiwista-praca-na-etacie-czy-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here