kiedy dziecko powinno zacząć mówić

Rozwój niemowlaka jest rzeczą indywidualną, niestety ku rozpaczy niektórych rodziców. Oczywiście są pewne normy, wytyczne, jednakże trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Czy tak samo jest z mówieniem u dziecka? Kiedy dziecko powinno zacząć mówić? Po jakim czasie powinniśmy się zacząć niepokoić tym, że nasze dziecko jeszcze nie mówi?

Rozwój dziecka

kiedy dziecko powinno zacząć mówićJeśli coś niepokoi rodzica, to warto zasięgnąć porady lekarza pediatry niż pytać na różnych forach innych rodziców. Dodam, iż nie jestem przeciwnikiem porad internetowych lub nawet porad pomiędzy rodzicami. Zauważam tylko pewien dziwny trend, w którym to opiekunowie niemowlaka prześcigają się w tym, które z dzieci szybciej raczkowało, mówiło itp. Nie ma nic złego w byciu dumnym ze swojej pociechy, tylko drażni mnie porównywanie dzieci i klasyfikowanie ich według umiejętności, tak, jak by np. wyjście pierwszego zęba dawało informację o tym, iż dane dziecko jest inteligentniejsze od tego, które zębów jeszcze nie posiada.

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

Pierwszy rok życia dziecka jest okresem niemowlęcym, podczas którego dziecko intensywnie się rozwija psychicznie i fizycznie. Często rodzice zastanawiają się kiedy dziecko powinno zacząć mówić, siadać, raczkować, chodzić itp. Są to pewne kroki milowe w życiu dziecka. O ile etapy fizycznego rozwoju dziecka są po części zależne od samych opiekunów, tak gorzej jest z kwestią np. rozpoczęcia mówienia przez naszą pociechę. Dziecko rozpoczyna gaworzenie już w 4 miesiącu swojego życia, jednakże dopiero około 10-12 miesiąca wypowie swoje pierwsze proste słowa typu „ma-ma”. W tym okresie również najczęściej dzieci używają słów mało zrozumianych dla otoczenia. Dziecko upraszcza słowa, gdyż nie umie prawidłowo wypowiedzieć ich. Tak naprawdę dziecko zaczyna mówić zdaniami w wieku około 16-24 miesiąca. Jest to duża rozbieżność, gdyż przy nauce mówienia rodzice muszą brać pod uwagę, iż każde dziecko w swoim tempie się musi tego nauczyć. Ponadto każdy etap w nauce mówienia u zdrowego dziecka może być przesunięty nawet o pół roku. Często jest tak, że nawet pomimo naszych usilnych próśb, uczenia, dziecko jest bardzo oporne i nie chce mówić. Najważniejsze w rozwoju dziecka jest to, by nic nie robić na siłę, nie zmuszać dziecka do niczego, gdyż efekty mogą być zupełnie odwrotne.

Jak wspomóc dziecko w nauce mowy?

Wcześniej wspomnieliśmy, że w niczego nie powinniśmy wymuszać na naszym dziecku w kwestii postępów w mówieniu. I faktycznie ta umiejętność powinna przyjść z czasem zupełnie naturalnie. Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobów na delikatne wspieranie naszego dziecka na nauce mowy. Przede wszystkim musimy z naszym dzieckiem dużo rozmawiać. Kiedy nasza pociecha zacznie już gaworzyć, to prostu możemy zacząć próbować z nim rozmawiać. Tylko najlepiej jeśli w tym wypadku będziemy mówić zupełnie normalnie, a nie naśladować gaworzenie dziecka. Przecież nasze dziecko docelowo ma się nauczyć mówić, a nie gaworzyć. Warto też dziecku snuć różnego rodzaju opowieści, nawet jeśli ono nie będzie nic z tego rozumiało. Z czasem jednak zacznie wyłapywać poszczególne słowa i będzie je powtarzać. To prosta droga do nauczenia się znaczenia poszczególnych słów. Warto też dać dziecku swobodę w gaworzeniu, nie uciszać go i pozwolić mu na pełną ekspresję. To bardzo pomoże mu oswoić się z mową.

Czytanie dziecku bajek

kiedy dziecko powinno zacząć mówićJedną z czynności, która może wspomóc nasze dziecko w nauce mowy, jest regularne czytanie mu bajek i opowiadań. Oczywiście nasza pociecha nic z tego nie będzie rozumiała. Ale tak jak w przypadku rozmowy, zacznie powoli wyłapywać poszczególne słowa i zacznie uczyć się ich znaczenia. Dzięki temu nasze dziecko będzie oswajało się ze słowem mówionym. Nie musimy nawet koniecznie czytać bajek. Możemy czytać jakąś książkę dla siebie, byle jednak było to czytanie na głos. Jednak aby takie działanie miało jakikolwiek sens, to powinniśmy robić to regularnie. Codzienne czytanie dziecku przez przynajmniej 20 minut może naprawdę wiele zdziałać. Warto również w mieszkaniu mieć biblioteczkę. Dzięki temu nasze dziecko od małego będzie się oswajało z książkami. Możliwe, że szybko samo nauczy się czytać, znacznie wcześniej, zanim jeszcze pójdzie do szkoły. I jest również dużą szansa, że także w wieku dorosłym nadal będzie czytało książki. Dzięki czytaniu znacznie powiększy swój zasób słów i lepiej będzie mu formułować również wypowiedzi ustne. Jeśli dziecko nie specjalnie będzie garnęło się do książek, można mu podsunąć znacznie bardziej dla niego atrakcyjne komiksy. Wato jednak wybierać w tym wypadku same wartościowe tytuły. Tak więć słowo pisane, może znacznie pomóc w rozwoju mowy u naszych dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here