Sepsa u dzieci - objawy

Sepsa, inaczej nazywana też posocznicą, jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób. W zaskakująco szybkim tempie czyni ona całkowite spustoszenie w całym wnętrzu młodego człowieka. Czy byłbyś w stanie rozpoznać ją u swojej pociechy? Zdecydowanie, gdy pada hasło „sepsa u dzieci – objawy”, to większość rodziców rozkłada ręce. Poniżej znajdować się będzie kilka ważnych kwestii, z którymi należy się zapoznać, jeśli chce się być świadomym skali niebezpieczeństwa, jakim obarczona jest ta choroba.

Czym jest sepsa?

Sepsa u dzieci - objawyDo zarażenia sepsą dochodzi wskutek zakażenia wewnętrznego, jak także poprzez bakterie, które są nieszkodliwe dla dorosłego człowieka. W sytuacji spadku odporności układu immunologicznego groźne mogą być niemal wszystkie bakterie. Jest to skutek zmniejszenia się liczby krwinek białych lub ich niewłaściwego funkcjonowania.

Dlaczego jest niebezpieczna?

Przede wszystkim niebezpieczeństwo wynika z tego, że na skutek rozwoju sepsy, uszkodzenia organizmu następują w bardzo szybkim tempie. Zaburzenia pracy narządów, które skutkują zwiększaniem się ilości toksyn w organizmie, prowadzą do tak zwanego wstrząsu septycznego. Jego następstwem jest spadek ciśnienia krwi słabsze krążenie, a także niedotlenienie tkanek. Organizm, podejmując walkę z zakażeniem, zaczyna produkować coraz większą ilość tzw. mediatorów zapalenia, które prowadzą do kolejnych uszkodzeń naczyń krwionośnych. Sepsa u dzieci zawsze wymaga szczególnej terapii, choć nie zawsze jest ona skuteczna.

Sepsa u dzieci – objawy

Pierwsze objawy często nie wydają się groźne, dlatego rodzice bardzo często nie odwiedzają od razu lekarza, wraz z chorym dzieckiem. Pierwszymi symptomami są z reguły stany gorączkowe, ale nie jest to normą. Czasami podczas zakażenia może dojść do nieznacznego obniżenia temperatury ciała. Jeżeli wystąpi gorączka, zazwyczaj przekracza 38,5°C. Pierwszą reakcją rodziców jest więc próba jej zbicia. Obniżenie temperatury ciała nie poprawia jednak samopoczucia chorego, który nadal będzie senny i apatyczny. Są takie przypadki, kiedy pierwsze objawy sepsy u dziecka to: rozdrażnienie, niepokój i wymioty. Jeśli zakażenie się rozwinie, dojdzie do przedostania się bakterii do układu nerwowego, co prowadzi do zapalenia opon mózgowych. Objawy początkowe przybiorą na sile, dodatkowo dziecko odczuwać będzie sztywność karku, a także drgawki. Ponadto, jeśli dojdzie do naprawdę ciężkiego zapalenia, na ciele pojawi się wysypka krwotoczna. W każdym wypadku, gdy podejrzewamy sepsę u pociechy, warto odwiedzić lekarza, każdy dzień może się liczyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here