Twojemu dziecku często zdarza się ulewać lub zwracać posiłek wraz z sokami trawiennymi i obawiasz się, że może to być refluks? Refluks sam w sobie nie jest jeszcze niczym złym. Sam proces fizjologiczny refluksu żołądkowo-przełykowego jest całkowicie normalnym stanem u niemowląt. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że cały proces zdarza się wyłącznie od czasu do czasu. Około 50% niemowlaków ma refluks a jest to spowodowane tym, że u małego dziecka układ pokarmowy. Możemy zacząć się niepokoić, gdy sam fakt refluksu przejdzie w chorobe refluksową. Refluks u dzieci - objawy Jeśli refluks przebiega w sposób opisany wyżej, więc pojawia się wyłącznie od czasu do czasu po skończeniu 6-9 miesiąca życia u dziecka powinien ustać samoistnie. W przypadku gdy dziecko posiada refluks, a dodatkowo nie przybiera na wadze lub ten proces idzie bardzo powoli może to być jeden z objawów choroby refluksowej. Innym objawem, który możemy zaobserwować w prosty sposób, są wymioty. Objawem refluksu są one szczególnie w przypadkach, gdy wymioty są w większej mierze żółcią niż pokarmem. Innymi objawami może być również problematyczność z połykaniem pokarmu, zachłystanie się nim, a nawet pojawienie się zapalenia płuc. Są jednak możliwości, dzięki którym możemy zmniejszyć częstotliwość oraz siłę nawracającego refluksu. Według badań, jeśli dziecko jest karmione piersią, posiada o wiele mniejsze problemy związane z ulewaniem pokarmu jednak w sytuacji, gdy nie ma możliwości lub chęci do karmienia piersią, istnieją również inne sposoby. Jednym z nich jest zmiana sposobu karmienia dziecka. Zmiana przebiega w taki sposób, że podajemy dziecku pokarm częściej, a każdy posiłek trwa krócej niż do tej pory, co sprawia, że układ pokarmowy ma mniejszą ilość pokarmu do przetrawienia. Dodatkowo warto pamiętać, aby po każdym posiłku nie kłaść dziecka na leżąco a np. ponosić je chwilkę na rękach, aby miało możliwość „odbicia” sobie po posiłku. Jeśli jednak żadna z podanych rad nie będzie przynosiła w twoim przypadku żadnych rezultatów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu leczenia choroby refluksu przełykowego.

Twojemu dziecku często zdarza się ulewać lub zwracać posiłek wraz z sokami trawiennymi i obawiasz się, że może to być refluks? Refluks sam w sobie nie jest jeszcze niczym złym. Sam proces fizjologiczny refluksu żołądkowo-przełykowego jest całkowicie normalnym stanem u niemowląt. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że cały proces zdarza się wyłącznie od czasu do czasu. Około 50% niemowlaków ma refluks a jest to spowodowane tym, że u małego dziecka układ pokarmowy. Możemy zacząć się niepokoić, gdy sam fakt refluksu przejdzie w chorobe refluksową.

Refluks u dzieci – objawy

Twojemu dziecku często zdarza się ulewać lub zwracać posiłek wraz z sokami trawiennymi i obawiasz się, że może to być refluks? Refluks sam w sobie nie jest jeszcze niczym złym. Sam proces fizjologiczny refluksu żołądkowo-przełykowego jest całkowicie normalnym stanem u niemowląt. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że cały proces zdarza się wyłącznie od czasu do czasu. Około 50% niemowlaków ma refluks a jest to spowodowane tym, że u małego dziecka układ pokarmowy. Możemy zacząć się niepokoić, gdy sam fakt refluksu przejdzie w chorobe refluksową. Refluks u dzieci - objawy Jeśli refluks przebiega w sposób opisany wyżej, więc pojawia się wyłącznie od czasu do czasu po skończeniu 6-9 miesiąca życia u dziecka powinien ustać samoistnie. W przypadku gdy dziecko posiada refluks, a dodatkowo nie przybiera na wadze lub ten proces idzie bardzo powoli może to być jeden z objawów choroby refluksowej. Innym objawem, który możemy zaobserwować w prosty sposób, są wymioty. Objawem refluksu są one szczególnie w przypadkach, gdy wymioty są w większej mierze żółcią niż pokarmem. Innymi objawami może być również problematyczność z połykaniem pokarmu, zachłystanie się nim, a nawet pojawienie się zapalenia płuc. Są jednak możliwości, dzięki którym możemy zmniejszyć częstotliwość oraz siłę nawracającego refluksu. Według badań, jeśli dziecko jest karmione piersią, posiada o wiele mniejsze problemy związane z ulewaniem pokarmu jednak w sytuacji, gdy nie ma możliwości lub chęci do karmienia piersią, istnieją również inne sposoby. Jednym z nich jest zmiana sposobu karmienia dziecka. Zmiana przebiega w taki sposób, że podajemy dziecku pokarm częściej, a każdy posiłek trwa krócej niż do tej pory, co sprawia, że układ pokarmowy ma mniejszą ilość pokarmu do przetrawienia. Dodatkowo warto pamiętać, aby po każdym posiłku nie kłaść dziecka na leżąco a np. ponosić je chwilkę na rękach, aby miało możliwość „odbicia” sobie po posiłku. Jeśli jednak żadna z podanych rad nie będzie przynosiła w twoim przypadku żadnych rezultatów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu leczenia choroby refluksu przełykowego.Jeśli refluks przebiega w sposób opisany wyżej, więc pojawia się wyłącznie od czasu do czasu po skończeniu 6-9 miesiąca życia u dziecka powinien ustać samoistnie. W przypadku gdy dziecko posiada refluks, a dodatkowo nie przybiera na wadze lub ten proces idzie bardzo powoli może to być jeden z objawów choroby refluksowej. Innym objawem, który możemy zaobserwować w prosty sposób, są wymioty. Objawem refluksu są one szczególnie w przypadkach, gdy wymioty są w większej mierze żółcią niż pokarmem. Innymi objawami może być również problematyczność z połykaniem pokarmu, zachłystanie się nim, a nawet pojawienie się zapalenia płuc.

Jak pomóc dziecku?

Są jednak możliwości, dzięki którym możemy zmniejszyć częstotliwość oraz siłę nawracającego refluksu. Według badań, jeśli dziecko jest karmione piersią, posiada o wiele mniejsze problemy związane z ulewaniem pokarmu. Jednak w sytuacji, gdy nie ma możliwości lub chęci do karmienia piersią, istnieją również inne sposoby. Jednym z nich jest zmiana sposobu karmienia dziecka. Zmiana przebiega w taki sposób, że podajemy dziecku pokarm częściej, a każdy posiłek trwa krócej niż do tej pory. Co sprawia, że układ pokarmowy ma mniejszą ilość pokarmu do przetrawienia. Dodatkowo warto pamiętać, aby po każdym posiłku nie kłaść dziecka na leżąco a np. ponosić je chwilkę na rękach, aby miało możliwość „odbicia” sobie po posiłku.

Jeśli jednak żadna z podanych rad nie będzie przynosiła w twoim przypadku żadnych rezultatów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu leczenia choroby refluksu przełykowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here